Dedicated Server, tek bir kullanıcı ya da bir şirket için özel olarak ayrılan, paylaşımsız internet sunucusudur. Dedicated Server’ın kullanım hakları tek bir kişide ya da bir şirkette bulunmaktadır. Paylaşımlı sunuculardan en büyük farkı da bu noktada ortaya çıkmaktadır. Tam bir Türkçe karşılığı olmasa da Dedicated Server dilimizde “Paylaşımsız/Fiziksel Sunucu” olarak da geçmektedir.

Paylaşımlı Sunucular

Paylaşımlı sunucular tek bir kişi ya da şirket için kullanılmamaktadır. Sunucunun kapasitesine göre bu sunucularda birden fazla şirketin verileri barındırılabilir. Örneğin web sitesi barındırmak için kullanılan bir sunucuyu ele aldığımızda, tek bir paylaşımlı sunucu üzerinde onlarca web sitesi barındırılabilir. Paylaşımlı sunucularda işlemci, RAM ve disk alanı ortak olarak kullanılmaktadır.

Dedicated (Paylaşımsız) Sunucular

Paylaşımsız, yani Dedicated Sunucular ise tek bir kişiye ya da firmaya özel olarak ayrılmışlardır. Bu sunucularda başka bir şirketin ya da şahsın verileri barındırılmaz. Sunucunun disk alanı, RAM ve işlemcisi sadece tek bir kişiye ya da firmaya ayrılmış bulunmaktadır.

Site trafik hacmi yüksek olan, site üzerinde çok fazla veri ve görsel bulunduran, verilerinin paylaşımlı sunucularda yer almasını istemeyen ya da iş kapasitesi ve hacmi yüksek olan firmalar için daha idealdir; çünkü kendilerine ayrı bir sunucuları olduğu için bu sunucunun gereksinimleri diledikleri gibi değiştirebilirler ve sunucuyu tamamen kendileri için kullanabilirler. Aynı zamanda daha yüksek performans alabilirler.

Paylaşımlı ve Dedicated Sunucuların farklarını daha canlı bir örnekle anlatmak gerekirse, Paylaşımlı Sunucu’yu bir apartmana benzetebiliriz. Apartman sakinlerinin kendilerine ait bir alanları vardır ve bu alanları diledikleri gibi kullanabilirler. Ancak bu alanlar bir apartman içinde bulunur. Kişiler apartmanı ortak olarak kullanmaktadırlar ve apartmanın özelliklerinden ortak olarak paylaşmaktadırlar. Dedicated Sunucular ise müstakil ev gibidir. Bu ev sadece tek bir kişiye aittir ve başkası bu alanı kullanamaz.